Analýza chôdze

Analýza chôdze a posturálna analýza

V BB Health ponúkame analýzu chôdze ako doplnok pre našich súčastných klientov alebo pre jednotlivcov, ktorí majú svoj vlastný cvičebný plán a radi by ho obohatili o cviky zamerané na zlepšenie a zefektívnenie chôdze a držania tela.

Čo je analýza chôdze?

Pri analýze chôdze, ako to vyplýva zo samotného názvu, tréner pozoruje a nakameruje klienta ako chodí z rôznych uhlov. Všíma si celé jeho telo a malé nepatrné pohyby v jeho členkoch, kolenách, bedrových kĺboch, pohyby pánvy, hrudného koša, ramien a dokonca aj pohyby krku a hlavy. Tréner si tiež všíma celkové držanie tela klienta a aj to, kam prenáša svoju váhu počas chôdze.

Toto všetko nám po celkovom zanalyzovaní ukáže, či je naša chôdza správna a efektívna a či sa pri nej telo hýbe ako by správne biomechanicky malo, alebo či naša chôdza odzrkadľuje nejakú svalovú disbalanciu (nerovnováhu), na ktorej by sme vedeli popracovať konkrétne zameranými cvikmi.

Prečo je analýza chôdze užitočná?

Naša chôdza nám o našom tele veľa prezrádza. Okrem toho, že aj bežný človek vie určiť z niekoho chôdze jeho náladu alebo to, či neprežíva nejaké emociálne napätie, vyškolení odborníci na chôdzu a pohyb vedia z chôdze určiť to, aké svaly v našom tele sú silné, aké sú slabé alebo ktoré svalové skupiny sú vo vzájomnej rovnováhe. Na základe takejto analýzy je možné vypracovať klientovi cvičebné plán, ktorý by bol zameraný na prinavrátenie rovnováhy medzi jednotlivými svalovými skupinymi. Prinavrátenie takejto rovnováhy vedie k zlepšeniu a zefektívneniu chôdze, ale aj celkového držania tela.

Zlepšenie chôdze sa odrazí na celkovom zdraví našeho pohybového aparátu:

– prevencia zranení z opotrebovania, ale aj iných zranení (napríklad pri pošmyknutí alebo pri športoch)

– zefektívnenie rehabilitácie pri už existujúcich zraneniach alebo ochoreniach pohybového aparátu

– náprava chybného držania tela

– efektívne využitie energie pri chôdzi

– zefektívnenie výkonu pri športoch